Seksuolog o sposobach na lepszy sex w związku.

Seksuolog o satysfakcji.

Seksuolodzy prowadzą wiele badań nad związkami, koncentrując się na ogólnej satysfakcji ze związku, co jest istotnym obszarem badawczym. Jednakże mogły one nie zgłębiać wystarczająco wskaźników dotyczących wyników seksualnych i sposobów na poprawę jakości życia seksualnego. Chociaż satysfakcja seksualna oraz dobra komunikacja przyczyniają się do wyższej ogólnej satysfakcji ze związku, komunikacja seksualna różni się od ogólnej komunikacji w związku, a założenie, że praca nad poprawą ogólnej komunikacji automatycznie poprawi komunikację seksualną, może być mylne.

Z pewnymi wyjątkami terapia par często skupia się na ogólnych problemach relacyjnych, pozostawiając kwestie seksualne mniej poruszane. Na przykład, badania wykazały, że choć większość specjalistów zdrowia psychicznego uważała, że kwestie seksualne są ważne w terapii, to większość z nich była słabo przeszkolona i rzadko omawiała te kwestie z pacjentami. Inne badanie wykazało, że nawet licencjonowani terapeuci małżeńscy i rodzinni czuli się niekomfortowo i nieprzygotowani do rozmów na temat seksu. Możliwe, że specjaliści założyli, że poprawa ogólnej komunikacji i satysfakcji ze związku automatycznie przełoży się na lepszą komunikację seksualną i satysfakcję seksualną, co nie jest potwierdzone badaniami.

Seksuolog i doświadczenia.

Z doświadczenia seksuologów wynika, że lekarze, którzy nie są specjalnie przeszkoleni w zakresie rozwiązywania problemów seksualnych, często ich nie poruszają – terapeuci seksuolodzy są tutaj wyjątkiem. Biorąc pod uwagę znaczenie seksu dla wielu par, niepokojące jest, że inni terapeuci, którzy nie są przeszkoleni, mogą nie zajmować się bezpośrednio kwestiami seksualnymi w stopniu, który byłby pomocny. Podobnie jak w przypadku innych trudnych tematów, terapeuci i pacjenci mogą unikać problematycznych obszarów, takich jak seksualność, trauma, molestowanie, finanse, kwestie rasowe i kulturowe, trzymając się tematów bardziej znanych i komfortowych. Szkolenie może pomóc specjalistom zdrowia psychicznego w lepszym przygotowaniu do swobodnego poruszania trudnych tematów, ale ważne jest również, aby zdawać sobie sprawę, że wyczucie czasu i dyplomacja są kluczowe w skutecznym radzeniu sobie z delikatnymi kwestiami.

Wskazówki seksuologa.

Zdaniem seksuologów istnieje kilka ważnych czynników poprawiających radość z seksu.

1. Aby mieć więcej orgazmów, mów szczegółowo o seksie.

Mężczyźni niemal zawsze doświadczają orgazmu, ale zgłaszają większą satysfakcję seksualną, gdy omawiają szczegóły seksu ze swoimi partnerami. Kobiety, które rzadziej osiągają orgazm, częściej go doświadczają, gdy w związku są rozmowy na temat seksu.

2. Rozmawiaj częściej i bardziej szczegółowo o seksie.

Dyskusje o seksie poza sypialnią powinny być regularną częścią pracy nad jakością związku.

Rozmawiajcie o tym, co robicie podczas seksu i co to dla was znaczy, czego oboje pragniecie, co lubicie, a czego nie. Ustalcie, kiedy jest najlepszy czas na seks, a kiedy nie macie na niego ochoty. Podzielcie się swoimi fantazjami, mówcie o tym, co sprawia wam przyjemność, a co nie. Rozmowa o związku bez omawiania seksu może poprawić ogólną satysfakcję ze związku, ale niekoniecznie zwiększy satysfakcję seksualną.

3. Rozmawiaj o seksie w sposób korzystny dla obu partnerów.

Zarówno sposób, w jaki komunikujemy się na temat seksu, jak i treść tych rozmów mają związek z wyższą satysfakcją seksualną.

4. Mów pozytywnie o seksie.

Pozytywne podejście do rozmów o seksie jest związane z większą satysfakcją seksualną.

5. Komunikacja seksualna jest powiązana z ogólną satysfakcją w związku.

Praca nad poprawą komunikacji seksualnej może zwiększyć ogólną satysfakcję ze związku. Jednak ogólna praca nad relacją bez zajęcia się kwestią satysfakcji seksualnej raczej nie poprawi twojego życia seksualnego.

Autor artykuły:

Idalia Leszczyńska

psycholog, seksuolog i psychoterapeutka psychodynamiczna