Sytuacja kryzysowa
W momencie kiedy Rosja wtargnęła na Ukrainę 24 lutego, w mediach zaczęły pojawiać się relacje z obrazami oblężonego kraju. Zdecydowana większość naszego społeczeństwa zaczęła cierpieć z powodu stresu a zaniepokojenie konfliktem stało się powszechne, zwłaszcza wśród osób, które mają bliskich na Ukrainie. Ostrzeżenia o potencjalnych cyberatakach i obrazy konfliktu wprawiły wielu w stan pogorszenia naszego funkcjonowania psychicznego, nawet tych, którzy nie są osobiście powiązani z tym krajem.
Emocje związane z wojną.
Zaczynają się pojawiać nieprzyjemne uczucia, poczucie przytłoczenia, niepokoju, lęku, smutku, złości, troski o przyszłość naszej rodziny oraz przyjaciół. To co obserwujemy jest bardzo bolesną sytuacją zwłaszcza dla osób bardzo empatycznych i wrażliwych na cierpienie innych ludzi.
Ukraina graniczy z Polska więc nic dziwnego, że takie stany emocjonalne odczuwamy z tego powodu co się dzieje u naszego sąsiada. To tak jakby się działo za ścianą naszego mieszkania.
Chociaż ważne jest, aby być na bieżąco z informacjami, ale badania pokazują, że nadmierna ekspozycja na media w czasie kryzysu wiąże się z wzmożoną reakcją na stres co w konsekwencji wiąże się z gorszym stanem zdrowia psychicznego i pojawieniem się myśli z korzystania konsultacji psychologicznej lub wizyty u psychiatry.
W takich sytuacjach zmiany określonego od lat pożaru i pokoju w europie może powodować wrażenie że nasze życie wymyka się spod kontroli.
Co możemy zrobić z poczuciem utraty kontroli?
Dobrym rozwiązaniem radzenia sobie jest znalezienie małych sposobów na sprawowanie kontroli np. iść na spacer. zadzwonić, napisać do kogoś z rodziny, przyjaciół, spędzić czas z kimś kogo kochasz, zjedz coś, co lubisz, lub posłuchaj muzyki, która Cię ożywia lub uspokaja, wyjść do kina, teatru. Trzeba poszukać dookoła nas rzeczy o których decydujemy. To może nam pomóc ustabilizować nasze emocje i złagodzić napięcie psychiczne.
Warto też ograniczyć korzystanie z mediów.
Z opracowań badaczy wynika to, że częściej mamy kontakt z mediami w których znajdują się informacje na temat wojny i związanej z nich tragedią tym bardziej prawdopodobnie przeżywania dużego cierpienia na nawet pojawianie się objawów stresu pourazowego, a nawet problemy ze zdrowiem fizycznym. Co stanowi już wskazanie do konsultacji z psychologiem w naszym ośrodku w Krakowie.
Ważne jest aby zdecydować o ograniczeniu rodzajów treści do jakich mamy dostęp aby pomóc chronić nas przed psychologicznymi kosztami ekspozycji w mediach.
Można zdecydować, jak często będziesz sprawdzać wiadomości i z jakimi rodzajami mediów będziesz korzystał bo dla jednych czytanie lub słuchanie reportaży o Ukrainie może być mniej bolesne niż oglądanie niepokojących obrazów w telewizji.
Gdzie szukać pomocy psychologa w Krakowie ?
Warto też szukać sprawdzonych źródeł informacji w dużych mediach, które mają możliwości żeby potwierdzać zamieszczane wiadomości. Zaleca się unikanie 24-godzinnych kanałów informacyjnych, które z dużą intensywnością pokazują obrazy i wiadomości wojenne co skutkuje pogorszeniem naszego stanu psychicznego a także uruchomieniem głęboko skrywanych traum i konfliktów wewnątrz psychicznych. Co może spowodować poszukanie pomocy i pojęcia psychoterapii psychodynamicznej.