Seksuolog wyjaśnia czym jest anorgazmia.
Orgazm to uczucie bardzo silnej przyjemności wynikającej z pobudzenia seksualnego. Niektóre osoby opisują to uczucie jako silne uwolnienie energii. Mogą towarzyszyć temu ruchy ciała, nad którymi nie ma się kontroli. Orgazmy różnią się w intensywności i długości trwania. Niektórzy są w stanie szybko osiągnąć ten stan, inni potrzebują więcej stymulacji.
Anorgazmia, czyli zaburzenie orgazmu, to brak orgazmu, rzadkie osiąganie orgazmu lub znaczne opóźnienie w osiąganiu orgazmu. O zaburzeniu orgazmu mówimy wtedy, gdy osoba ma trudność w osiąganiu orgazmu, nawet jeśli ma satysfakcjonujące życie seksualne. Zaburzenie to może prowadzić do innych problemów zdrowia psychicznego, jak chroniczny stres, problemy w relacji partnerskiej, zaburzeń lękowych czy zaburzeń nastroju. Jest to rodzaj zaburzenia seksualnego, które dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn, jednak jest częściej obecne wśród kobiet. Szacuje się, że między 10% a 15% kobiet nigdy nie doznało orgazmu, a jedynie 65% kobiet osiąga orgazm zawsze lub przeważnie podczas stymulacji seksualnej (dla mężczyzn odsetek ten wynosi 95%).
Seksuolog o rodzajach zaburzeń orgazmu
Jeśli ktoś zauważył u siebie trudności w osiąganiu orgazmu, i te trudności pojawiają się w większości sytuacji pobudzenia seksualnego, lub nigdy nie osiągnął tego stanu, warto wybrać się do seksuologa w Krakowie w celu bardziej dokładnej diagnozy. Seksuolog pomoże określić rodzaj tego zaburzenia. Anorgazmię możemy określić jako uogólnioną lub sytuacyjną. Uogólniona anorgazmia dotyka osobę w każdych warunkach, podczas różnych stymulacji seksualnych i z każdym partnerem/partnerką. Sytuacyjna anorgazmia natomiast może dotykać kobietę podczas wybranych rodzajach stymulacji, w wybranych sytuacjach lub jedynie z wybranymi partnerami/partnerkami.
Podczas diagnozowania anorgazmii specjalista pomoże też określić, czy zaburzenie jest nabyte, czy trwa całe życie. Nabyta anorgazmia przeważnie pojawia się u kobiet po okresie względnie satysfakcjonującej aktywności seksualnej, i może być niezrozumiane i bardzo stresujące dla kobiety.
Ważne informacja dla seksuologa stanowi też nasilenie zaburzenia. Należy określić, czy zaburzenie ma przebieg łagodny, umiarkowany czy ciężki. Przy ciężkim przebiegu anorgazmii, kobieta odczuwa skrajne cierpienie z powodu zaburzenia, co może prowadzić do zaburzeń w innych sferach życia.
Przyczyny anorgazmii u kobiet
Przyczyn anorgazmii u kobiet może być bardzo wiele. Aby je odkryć i znaleźć źródło problemu, konieczna jest wizyta u seksuologa. Najczęstsze przyczyny możemy podzielić na dwie kategorie – przyczyny wynikające ze sfery fizycznej, lub takie wynikającej ze sfery psychologicznej lub społecznej.
Niektóre z fizycznych przyczyn anorgazmii u kobiet to:
- farmakoterapia (niektóre leki mogą powodować spadek libido, spadek pobudzenia seksualnego lub trudność w osiąganiu orgazmu)
- zaburzenia hormonalne
- zmiany hormonalne, jak menopauza, poród, karmienie piersią
- niektóre choroby czy schorzenia medyczne, które mogą wpłynąć na ogólne zdrowie kobiety i na zainteresowanie seksualne czy pobudzenie seksualne
- chroniczny ból w okolicach miednicy, np. przy endometriozie
- uszkodzenia nerwowe
- zabiegi operacyjne w okolicach narządów rozrodczych
- suchość pochwy
- skutki uboczne związane z leczeniem, np. przy leczeniu chemioterapii czy radioterapii
Czasami nie ma jednak fizycznej przyczyny anorgazmii, należy wtedy szukać przyczyny psychicznej lub społecznej. Do częstych przyczyn tej kategorii należą:
- stres, przemęczenie czy depresja
- konflikty z partnerem/partnerką, problemy w relacji partnerskiej
- brak wiedzy lub niski poziom wiedzy z zakresu seksualności
- brak komunikacji (kiedy kobieta nie przekazuje partnerowi/partnerce, jaki rodzaj stymulacji jest dla niej najprzyjemniejszy)
- uczucie nudy w relacji czy w życiu seksualnym
- negatywne skojarzenia z seksem
- historia nadużycia seksualnego
- poczucie wstydu
- aspekty kulturowe lub religijne
Do ważnych przyczyn kulturowych czy społecznych anorgazmii u kobiet należą wychowanie, niski poziom wiedzy o seksualności, czy też zbyt duży nacisk kładziony na osiągnięcie orgazmu. Wychowanie w bardzo konserwatywnym stylu może prowadzić do przeżywania swojej seksualności w sposób wstydliwy, lękowy. Takie kobiety mogą też obawiać się rozmów na temat seksu czy eksperymentowania z własną seksualnością. Przy braku edukacji seksualnej, kobiety często nie znają własnej anatomii czy fizjologii, mogą czuć się niepewne czy zażenowane podczas intymnych relacji. Z kolei duży nacisk kładziony na osiągnięcie orgazmu może mieć skutek odwrotny – kobieta czuje duże napięcie i stres, co powoduje, że będzie miała większą trudność w osiągnięciu orgazmu. By zmienić takie podejście do własnej seksualności, dobrze jest skonsultować się ze specjalistą, psychologiem czy seksuologiem na przykład takim mieście jak Kraków.
Leczenie anorgazmii
W przypadku, gdy podłoże anorgazmii leży w przyczynach psychologicznych czy społecznych, specjalista seksuolog z Krakowa może zalecić psychoterapię, terapię seksuologiczną czy edukację seksuologiczną. Nauka o fizjologii i anatomii w połączeniu z autostymulacją może pomóc kobiecie w odkrywaniu własnego ciała i seksualności. Rozmowa ze specjalistą może też pomocna w zniesieniu niepewności, wstydu czy pewnego tabu wynikające z konserwatywnego wychowania.
Seksuolog może też zalecić zmianę rodzaju czy intensywności stymulacji, między innymi poprzez fantazjowanie, czytanie materiałów erotycznych, oglądanie zdjęć czy filmów, itp. Jeśli kobieta czuje duży niepokój albo jest w napięciu podczas intymnych sytuacji, opanowanie pewnych technik relaksacyjnych może okazać się pomocne.
Psychoterapia może być zalecona kobiecie w przeszłości miała przykre doświadczenia związane ze sferą seksualną, jeśli ma w historii traumy czy nadużycia seksualne. Psychoterapeuta z Krakowa w takiej sytuacji pomoże pacjentce uporać się z trudnym doświadczeniem i na nowo odkryć przyjemność z własnej seksualności.
W przypadku zdiagnozowania innych zaburzeń psychicznych, jak na przykład depresja czy zaburzenia lękowe, seksuolog może też zalecić psychoterapię. Skuteczne leczenie zaburzeń towarzyszących zaburzeniom orgazmu może mieć pozytywne wpływ na odczuwanie przez kobietę satysfakcji w życiu seksualnym.
Jeśli kobieta jest w związku partnerskim, czasem może być zalecana terapia seksualna albo psychoterapia dla pary. Obie osoby w związku partnerskim mogą dzięki takiej terapii nauczyć się nowych technik stymulacji, większego skupienia na wzajemnych doznaniach, ale również zaufania do siebie i większej bliskości emocjonalnej.
Czasem problem z osiąganiem orgazmu ma charakter sytuacyjny i może pojawić się w związku partnerskim z długim stażem. Często w takich sytuacjach okazuje się, że w relacji od jakiegoś czasu trwa kryzys, wówczas terapia par jest wskazana aby partnerzy najpierw przepracowali kryzys i nauczyli się rozwiązywać konflikty w zdrowy sposób. Po osiągnięciu satysfakcji w relacji, może się okazać, że satysfakcja w życiu intymnym również zostaje przywrócona.
Obecnie popularne praktyki Mindfulness (praktyki związane z ćwiczeniem umysłu tak, by być bardziej uważnym, skupionym na doznaniach i otoczeniu, wyciszeniu, w celu zachowania dobrego zdrowia) mogą też być pomocne. Dzięki takiemu podejściu kobieta może bardziej się skupić na własnych doznaniach, bez poczucia wstydu i bez ciągłego kontrolowania własnego zachowania.
Kiedy zwrócić się do specjalisty?
Jeśli do pewnego momentu kobieta miała satysfakcjonujące życie seksualne, potrafiła osiągnąć orgazm, a potem coś się zmieniło i ma trudność w odczuwaniu satysfakcji, dobrym pomysłem będzie zwrócenie się do seksuologa w celu zbadania przyczyny takiej zmiany. Może też być tak, że kobieta nigdy nie doznała orgazmu, albo zadaje sobie pytanie, czym jest orgazm. W takiej sytuacji też wskazana jest wizyta u specjalisty. Specjalista z Małopolskiego Ośrodka Psychoterapii Synapsa w Krakowie pomoże zdiagnozować problem oraz określić przyczyny, a następnie zaproponuje odpowiednie metody leczenia.
Warto również wybrać się do seksuologa w jeśli kobieta potrafi osiągnąć orgazm, ale jest on dla niej za mało intensywny albo zdarza się na tyle rzadko, że prowadzi do niepokoju, napięcia czy psychicznego cierpienia. Zamiast samotnie zastanawiać się, czy takie przeżycia są w normie, warto skonsultować swoje niepewności ze specjalistą.
Czasem specjalista może pomóc w odkryciu przyczyny, która będzie prosta do przepracowania. Może to być brak wiedzy czy brak komunikacji, gdzie edukacja seksualna czy otwarta rozmowa już może przynieść korzystne efekty. Czasem seksuolog może jednak zalecić psychoterapię lub terapię seksualną. Warto jednak zainwestować w swoje życie seksualne, gdyż jest to ważna część ogólnego dobrostanu i zdrowia człowieka.
Autor artykuły:
psycholog, seksuolog i psychoterapeutka psychodynamiczna