Psychologowie o narcyzmie.
Psychologowie obserwują trend nadmiernego określania ludzi mianem narcystycznych. Choć większość badań psychologicznych nie potwierdza tej tezy, coraz częściej ludzie obdarzają osób ze swojego otoczenia etykietą „narcyz”.
W potocznym zrozumieniu narcyzem nazywa się człowieka zbytnio pochłoniętego własną osobą. Aczkolwiek pojęcie narcyzmu, z jednej strony, wiąże się z mnóstwem nieadekwatnych stereotypów, a jednocześnie obejmuje więcej niż może się wydawać. Aby zrozumieć czy przypadkiem bliska osoba nie jest narcyzem lub czy sam nie masz cech osoby narcystycznej, warto bliżej przyjrzeć się temu pojęciu. Natomiast warto pamiętać, że nie zawsze można ufać własnym obserwacjom. Jeśli potrzebujesz obiektywnej i trafnej diagnozy, warto zwrócić się do psychologa-psychoterapeuty psychodynamicznego w Małopolskim Ośrodku Psychoterapii Synapsa w Krakowie.
Psycholog CZYM JEST NARCYZM?
Aktualnie odchodzi się od traktowania konstruktów psychologicznych zero-jedynkowo. Podobnie jest w przypadku narcyzmu: obecnie narcyzm jest postrzegany w szerokim spektrum. Jest to cecha występująca normalnie u każdego przedstawiciela w populacji z różnym natężeniem. Podwyższony wynik w teście osobowości narcystycznej nie oznacza jeszcze konieczności interwencji specjalisty. Wręcz przeciwnie, osoby z delikatnie wyższym poziomem narcyzmu są mnie narażone na różne nieprawidłowości funkcjonowania społecznego i psychicznego. Są one na przykład mniej zależne od oceny zewnętrznej, bardziej uparte w dążeniu do celu, rzadziej doświadczają epizodów depresyjnych. Niemniej jednak w bardziej zaawansowanych sytuacjach, narcyzm może spowodować cierpienie. Dlatego ocena psychoterapeuty z Krakowa może być cenną wskazówką dla osób mających wątpliwości związane z narcyzmem.
Często można się spotkać z opisem narcyza jako osoby, która spędza za dużo czasu na rozmowach o swojej karierze lub która nigdy nie wątpi w siebie, ale w rzeczywistości ta cecha jest bardziej skomplikowana. Narcyzm niekoniecznie oznacza nadwyżkę poczucia własnej wartości lub nadmierną pewność siebie; dokładniej, obejmuje chęć uznania i podziwu, bycia w centrum uwagi i oczekiwanie specjalnego traktowania odzwierciedlającego postrzegany wyższy status. Co ciekawe, badania pokazują, że wiele wysoce narcystycznych osób często chętnie przyznaje się do świadomości, że są bardziej egocentryczne. Nic dziwnego, że wysoki poziom narcyzmu może być szkodliwy w relacjach romantycznych, rodzinnych lub zawodowych. Aby uniknąć problemów w różnych sferach życia, zaleca się wdrożenie terapii psychodynamicznej w Krakowie zaraz po zaobserwowaniu narcystycznych zachowań.
Narcyzm charakteryzuje się wysokim poczuciem własnej wartości, brakiem empatii dla innych, potrzebą nadmiernego podziwu i przekonaniem, że jest się wyjątkowym i zasługującym na specjalne traktowanie. Jeśli spotkasz osobę, która konsekwentnie wykazuje takie zachowania, możesz mieć do czynienia z osobą wysoce narcystyczną.
GDZIE PRZEBIEGA GRANICA MIĘDZY NARCYZMEM A NARCYZMEM PATOLOGICZNYM?
Narcyzm patologiczny lub narcystyczne zaburzenie osobowości jest rzadkie: dotyka około 1% populacji, a częstość występowania nie zmienia się od czasu, gdy klinicyści zaczęli go mierzyć. Zaburzenie podejrzewa się, gdy cechy narcystyczne utrudniają codzienne funkcjonowanie danej osoby. Ta dysfunkcja zazwyczaj powoduje trudności związane z budowaniem związku z powodu braku empatii patologicznego narcyza. Postrzegając siebie jako lepszego, patologiczny narcyz w naturalny sposób postrzega wszystkich innych jako gorszych i może nie tolerować nieporozumienia lub zdanie innej osoby odmienne od własnego.
Pragnienie narcyza wzbudzić podziw i pochwały, zwłaszcza ze strony potencjalnych partnerów romantycznych, często czyni go czarującym i charyzmatycznym. Jednak wrodzony deficyt empatii może uniemożliwić narcyzowi zrozumienie wewnętrznego świata partnera i nawiązanie satysfakcjonującego, długotrwałego związku.
Wnioski
Uważa się że osoby z narcystycznym zaburzeniem osobowości nie są w stanie naprawdę zakochać się i zbudować oparte na zaufaniu, równe partnerstwo. Taka osoba może, oprócz innych niepokojących zachowań, dążyć do ustanowienia ścisłych zasad w związku i próbować odizolować nowego partnera od przyjaciół i rodziny.