Psycholog dziecięcy o tym, jak jest zbudowany mózg nastolatków?

Psycholog dziecięcy – Jak jest zbudowany mózg nastolatków według nowych badań neuropsychologów?

Najnowsze badania zmieniają stare założenia dlatego, że psychologowie dziecięcy i psychiatrzy dzieci i młodzieży nadają większe znacznie czynnikom społecznym i środowiskowym, które kształtują umysły. Przez ostanie kilka lat w opinii publicznej, wśród naukowców i w przestrzeni medialnej królowały opinie, że nastolatkowie są skłonni do większego podejmowania ryzyka ze względu na nie w pełni rozwiniętą korę przedczołową i dlatego narażają się na krzywdzenie siebie i innych. Takie rozumienie ulega modyfikacji. Zwiększa się świadomość, że to co wcześniej postrzegano jako niedojrzałość jest pewną elastycznością behawioralną, neurologiczną i poznawczą. Dzięki której nastolatkowie odkrywają swój świat wewnętrzny jak i zewnętrzny.

Psychologowie odkryli.

Psycholodzy dziecięcy i neurobiolodzy w ostatnich latach zmieniają swoje spojrzenie na funkcjonowanie psychiczne młodzieży. Widzą, mózgi jako bardziej elastyczne czego efekty widać w okresie dojrzewania.

Psychologowie uważają, że większa wrażliwość na nagrody, która jest pobudzana przez część mózgu zwaną prążkowiem brzusznym jest też odpowiedzialna za zachowanie ryzykowne takie jak naużywanie substancji psychoaktywnych czy sex bez zabezpieczenia. Badania psychiatrów dziecięcych i młodzieżowych pokazują że ten sam obszar mózgu w różnych sytuacjach ma pozytywny wpływ na zachowanie np. zapinanie pasów bezpieczeństwa i pokojowe rozwiązywanie sytuacji konfliktowych.

Wraz z rozwojem neuropsychologii pojawia się coraz wiecie pytań i badań uwzględniających wpływ na zachowanie rówieśników, rodziców korzystanie z mediów społecznościowych, na młode mózgi. Przejście z okresu dzieciństwa do dorosłości nie odbywa się w sposób liniowy, dorastanie to czas bardzo dynamicznych i nieharmonijnych zmian w mózgu.

Nowe odkrycia neuropsychologii

Nowe odkrycia neuropsychologii

W okresie przejściowym, między dzieciństwem a dorosłością, mózg rośnie i podlega zmianom na wielu płaszczyznach. Struktura szara rozszerza się a materia biała łączy różne regiony mózgu oraz zwiększa swoja objętość, widoczne to jest w badaniach fMRI. Nowe badania stawiają pod znakiem zapytania wcześniejsze założenia, że wzrost objętości mózgu osiąga szczyt u dorastających dziewcząt. Zmienności mózgu dziewcząt można zaobserwować też na podstawie pomiarów

grubości kory. Natomiast mózg chłopców zmienia się w podobnym tempie.


Piotr Wereszczyński psycholog i psychoterapeuta

Prowadzi psychoterapię psychodynamiczną . Specjalizuje się w psychoterapii indywidualnej osób z problemami nerwicowymi i depresyjnymi zaburzeniami osobowości.

Małopolski Ośrodek Psychoterapii SYNAPSA Kraków