Co warto wiedzieć o depresji.

Czym jest depresja ?

Depresja według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest uważna jedna z kluczowych przyczyn niesprawności i niezdolności do pracy i jest najczęstszym zaburzeniem psychicznym na świecie może się z nią zmagać 360 miliony pacjentów. Co ważne choroba ta dotyka dwa razy częściej kobiet, uważa się że to dlatego że kobiety są bardziej otwarte i chętniej zgłaszają się po pomoc niż mężczyźni, wiec skala depresji u mężczyzn może być nie oszacowana. Osoby cierpiące w pierwszej kolejności zgłaszają się do lekarza pierwszego kontaktu uważa się ze co dziesiąty ma z nich pełnoobjawową depresję, a znaczna część odczuwa pojedyncze objawy depresji. Ponad poła przypadków nie jest rozpoznawana przez lekarzy POZ i pacjenci nie są kierowani ani do psychologa na psychoterapię ani do lekarza psychiatry w Krakowie gdzie mogli być objęci diagnostyką i odpowiednim leczeniem gdyż objawy mają charakter nawracający (depresja sezonowa) jak i przewlekły.

Objawy na co zwrócić uwagę i zgłosić się do psychologa lub psychiatry.

Stopniowa utrata odczuwania przyjemności i radości z życia –

coś co cieszyło do tej pory zaczyna tracić na znaczeniu staje się odjęte i „jest już wszystko jedno, co teraz się dzieje i co się stanie”. Poczucie pustki, braku celu, smutek przezywany przez dłuższy czas bez wyraźnego zewnętrznego wyraźnego powodu , rozgoryczenie, potrzeba rozpłakania się, płaczliwość którą czasami jest trudno powstrzymać, chwiejność emocjonalna od złości do smutku , impulsywność której wcześniej nie było.

Wahania nastroju – pacjenci mają znacznie gorszy nastrój w godzinach porannych „ ciężko im się rozkręcić” dopiero po południu następuje nie znaczna poprawa nastroju, a najlepszą aktywność mają wieczorem.

Utrata energii aktywności życiowej apatia, wycofanie się z dotychczasowych zainteresowań hobby przyjemności, niechęć do podejmowania życiowych pracy, wyjścia na zakupy spotkani z ludźmi. Odczuwanie przewlekłego zmęczenia, brak motywacji w wstania z łóżka nie chęć zadbania o własną higienę, ubiór. Poczucie wewnętrznego napięcia z pobudzeniem psychoruchowym, drażliwość , poczucie „ że nie mam dobrego miejsca”

wewnętrznego napięcia z pobudzeniem psychoruchowym, drażliwość , poczucie „ że nie mam dobrego miejsca”

Negatywne myślenie,  utrata poczucia własnej wartości, niska samoocena, poczucie bezwartościowości, negatywna ocena przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. poczucie winy za rzeczy, które były w życiu lub, które się jeszcze nie wydarzyły. Bywa też, iż pacjent ma urojenia depresyjne czyli fałszywe sądy opinie, w które wierzy mimo że rzeczywistość wygląda inaczej. W przypadku wystąpienia urojeń jest potrzebna konsultacja u psychiatry.

Myśli o śmierci , pragnie śmierci w naturalny sposób wypadku, bezwolne myśli o samobójstwie które mogą być natarczywe, często pojawiają się fantazje o samobójstwie aż do konkretnych planów i próby realizacji ich. Takie myśli też wymagają pilnego kontaktu z lekarzem psychiatrą w Krakowie.

Stany lękowe towarzyszące w sposób ciągły lub okresowy, często pacjent nie jest wstanie określić tego czego się boji, ten stan może falować też bez wyraźnej przyczyny, czasami pacjenci określają go w iż czują go w ciele.

Pogorszenie funkcji poznawczych pamięci, koncentracji, uwagi, aż do poczucia zagubienia i dezorientacji w przestrzeni „ poczucie chodzenia jak we mgle”.

Zaburzenia snu polegające na trudności w zasypianiu ,płytkim śnie , wybudzaniu się i spaniem z przerwami po miedzy trzecią a piątą nad ranem. Przy niewielkim nasileniu objawów pacjenci potrafią jeszcze zasnąć. Trudności za snem powodują znaczną senność w ciągu dnia co wpływa też na poczucie zmęczenia i rozdrażniani.

Zaburzenia apetytu mają one dwoisty charakter. Jedną grupę stanowią pacjenci który nie mają apetytu jedzą na siłę, zmuszani są sami lub ktoś ich do tego motywuje i u nich następuje spadek masy ciała nawet o kilka kilogramów. Drugą grupę stanowią osoby z dużym apetytem pochłaniające jedzenia zwłaszcza słodkich rzeczy, i nich następuje dość szybko przyrost wagi.

Spadek libido popędu seksualnego i odczuwania przyjemności w seksu, utrata zainteresowania ta sferą życia występuje zarówno u kobiet jak i u mężczyzn.

Kiedy należy zgłosić się do psychiatry w Krakowie ?

Jeśli stan psychiczny budzi niepokój samej osoby lub bliskich i rodziny.

Kiedy objawy utrzymuję się przez 2–4 tygodnie, niezależnie przyczyn które mogły jej wywołać w tedy potrzebna jest wizyta u lekarza psychiatry. Jeżeli objawy nasilają się lawinowo a pacjent odczuwa znaczne cierpienie to tak konsultacja u psychiatry powinna być pilna.

Co jeszcze może nas zaniepokoić, bezsenność która trwa więcej niż miesiąc, niespecyficzne objawy somatyczne takie jak bóle głowy, bóle brzucha, biegunki, zaparcia, bóle pleców, a takie przewlekłe choroby tarczycy, uzależnienie od substancji psychoaktywnych: alkohol, narkotyki. Jak również długotrwały stres i trudna sytuacja życiowa, która może powodować pojawianie się myśli samobójczych które są wskazaniem do konsultacji z psychiatrą i objęciem pacjentka leczeniem farmakologicznym i psychoterapią.

Na wizycie u psychiatry lekarz bada stan psychiczny, natężenie myśli samobójczych, ryzyko targnięcia się na swoje życie, ocenia też dobór odpowiedniego leczenia farmakologicznego. Przy leczeniu depresji najlepsze rezultaty daje połączenie leczenia u psychiatry i psychoterapii psychodynamicznej.

Bibliografia:

  1. Raport Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia – „Depresja – analiza kosztów ekonomicznych i społecznych”
  2. Depresje – definicjaklasyfikacjaprzyczyny – PZWL