Terapia par o komunikacji
Zdrowa komunikacja w związku jest jednym z fundamentów udanej relacji partnerskiej. Jest to proces, który wymaga ciągłego świadomego zaangażowania i rozwoju na różnych etapach naszego życia. Wymaga to zaangażowania każdej ze stron będącej w relacji. Wzajemnego wsparcia w szeroko rozumianym znaczeniu tego słowa, jak również z uwzględnieniem tego jak ważne w związku jest wsparcie emocjonalne. Otwartej komunikacji i nazywania głośno swoich potrzeb i oczekiwań.
Problemy z komunikacją są jednym z czynników, które mogą prowadzić do konfliktów i frustracji obojga partnerów. Co w efekcie może doprowadzić do sytuacji gdzie przestajemy ze sobą rozmawiać na trudne tematy dotyczące codziennego życia, problemów, bądź aspektów ważnych dla Nas z nim związanym. W efekcie prowadzić to może do oddalania się od siebie, następstwem tego procesu mogą być różne czynniki prowadzące do kryzysu w związku bądź też całkowitego jego rozpadu.
Terapia par o znaczeniu dialogu w związku
W terapii par poprawną komunikację uwzględnia się je jako jeden z kluczowych czynników do pracy nad poprawą relacji w związku. Niedopowiedzenia, nieporozumienia, brak jasnych komunikatów wyrażających czego oczekujemy od naszego partnera, różnice w stylach komunikacji mogą doprowadzić do szeregu konfliktów. Dlatego tak ważne jest uczenie się jak rozwiązywać problemy zamiast ich unikać, co pozwala na budowanie zdrowszej dynamiki w związku.
Terapeuci pracujący z parą, zwracają szczególną uwagę na aspekty takie jak
- „Zrozumienie i aktywne słuchanie partnera” Bardzo ważne jest, aby nauczyć się słuchać siebie nawzajem i rozumieć swoje potrzeby.
- „Praca nad rozwiązywaniem konfliktów„ Konflikty są naturalną częścią każdego związku problem pojawia się w momencie, kiedy przestajemy sobie z nimi radzić, a „kluczem” jest nauczenie się jak je rozwiązywać. Negocjacje i kompromisy.
- „Unikanie pułapek komunikacyjnych” Takich jak: krytyka, obrona, pogarda w trakcie procesu terapii można nauczyć się jak unikać tych negatywnych wzorców. Terapeuta pomaga w identyfikacji tych schematów, oraz w opracowaniu zdrowszych sposobów interakcji.
- „Poznanie wspólnych oczekiwań„ Jednym z elementów w terapii par jest wyznaczenie oraz praca nad wzajemnymi oczekiwaniami w związku.
- „Wyrażanie swoich emocji” Często trudność w komunikacji między partnerami wynika z nieumiejętności wyrażania swoich uczuć. Terapeuta w trakcie procesu terapii, może pomóc parom w nauce skutecznego wyrażania swoich emocji bez wzajemnych oskarżeń się i atakowania.
- „Wzajemne wsparcie i rozwój” Niezwykle ważnym elementem w związku jest wzajemne wspieranie się w rozwoju.
W terapii par stosuje się różne techniki umożliwiające partnerom wyrażenia swoich uczuć oraz asertywności. Pozwala to lepiej zrozumieć perspektywę drugiej osoby, wyrazić i określić również swoje potrzeby, wyznaczyć granicę tego na co pozwalamy a na co nie jesteśmy gotowi w relacji.
Podsumowanie
Zrozumienie perspektywy drugiej ze stron sprzyja wzajemnemu zrozumieniu i redukcji napięcia w związku, prowadzi to do lepszego funkcjonowania w relacji. Celem pracy nad komunikacją w terapii jest nie tylko rozwiązywanie bieżących konfliktów z jakimi para obecnie się mierzy, ale również zapobieganie przyszłym problemom, poprzez wdrażanie nabytych umiejętności w całym procesie terapii. Co w rezultacie prowadzi do wzmocnienia relacji i zwiększenia satysfakcji obojga partnerów.
Autor artykułu :
Anna Kolankowska – psychoterapeuta pary, rodzin i młodzież , pedagog