O co kłócą się pary?
Niektórzy pytają czasem terapeutów par, o co najczęściej kłócą się pary? Jakie są wiodące tematy ich sporów? Czy jakieś wątki powtarzają się w zgłoszeniach kierowanych do psychologa w poradni małżeńskiej? Można oczywiście wymienić kwestie zaangażowania w obowiązki domowe i sprawy rodzinne, lojalność wobec małżonka/ partnera (w relacjach z własną rodziną pochodzenia bądź innymi osobami spoza rodziny), kwestie (nie)doceniania siebie nawzajem, sposobów komunikacji (często raniących itp.
Psycholog dla par
Natomiast gdyby psycholog potrafił rzeczywiście wysnuć takie uniwersalne wnioski o przyczynach kłótni w parach, zapewne wystarczyłoby jakieś szkolenie czy warsztat i terapia par w Krakowie czy innych miastach nie byłaby potrzebna. Dlatego podczas sesji psycholog docieka razem z parą, co leży głębiej pod tymi ogólnymi sprawami, aby dotrzeć do rzeczywistej przyczyny i ją zminimalizować.
Do poradni małżeńskiej Synapsa w Krakowie zgłaszają się pary będące w różnego rodzaju kryzysach, których nie udało się rozwiązać samodzielnie z uwagi na potęgujące się kłótnie. Po przyjrzeniu się opisom konkretnych sporów w danym związku można dojść do wniosku, że partnerzy nie wyrażają swoich potrzeb w sposób konstruktywny , a często sami nawet ich nie znają. Potrzeba porządku czy uważnej komunikacji to tak naprawdę nadal wierzchnia warstwa, pod którą są rzeczywiste potrzeby takie jak: potrzeba bycia ważnym, widzianym, przyjętym, akceptowanym, potrzeba bliskości. Tylko to znów ogólniki, które nie dają żadnej odpowiedzi, ponieważ uczestnicy terapii par mówią, że przecież te potrzeby drugiej osobie zabezpieczają, więc nie rozumieją dlaczego partner czuje się zraniony.
O co możemy pytać psychologa par ?
Kluczowymi pytaniami w poradni małżeńskiej są w takich sytuacjach: a co dla każdej ze stron jest tym zachowaniem czy komunikatem, które powoduje, że czuje się ona ważna dla bliskiej osoby? Można to porównać do pytania kulinarnego: jakie danie najbardziej Ci smakuje? Często się zdarza, że obie strony serwują sobie nawzajem te posiłki, które uważają za ulubione dla drugiej strony. To z kolei wynika z tego, że nigdy wcześniej o tych preferencjach nie rozmawiały a nawet…że żadna ze stron nigdy nie zastanawiała się tak naprawdę jakie danie lubi najbardziej. Zdarza się też tak, że partnerzy nie mają odwagi by mówić o swoich potrzebach drugiej stronie, bojąc się reakcji. Stąd szereg frustracji. Dlatego w takich sytuacjach wizyta w poradni małżeńskiej/par może być i często bywa pomocna. Czasem łatwiej z tą trzecią osobą psychologa, w bezpiecznej stworzonej w tym celu przestrzeni, rozplątywać kłębki nieporozumień i nienazwanych spraw.
Barbara Matla -psycholog, psychoterapeuta par.
Pracuje w nurcie psychodynamicznym i systemowym. Prowadzi psychoterapię indywidualną i terapię par.
Małopolski Ośrodek Psychoterapii SYNAPSA Kraków